PUBLIKACJE

Jak wybierać biuro rachunkowe?

Jak wybierać biuro rachunkowe?

Outsourcing usług księgowych to jeden z lepszych sposobów na ograniczenie stałych kosztów w przedsiębiorstwie. Dla młodej, startującej firmy to zdecydowanie tańsze rozwiązanie niż zatrudnianie księgowej na etat. Ponadto, oddając sprawy finansowe w ręce profesjonalistów z doświadczeniem, możemy skoncentrować swoją uwagę na rozkręcaniu biznesu, a nie zastanawiać się czy wszystko zostało rozliczone prawidłowo i w terminie….. Wybór odpowiedniego biura to bardzo istotna kwestia, gdyż to ono odpowiada za nasze rozliczenia z Urzędem Skarbowym i ZUSem, w których wszelkie uchybienia mogą przenieść poważne konsekwencje. Na rozdrobnionym rynku biur rachunkowych niełatwo wybrać konkretną ofertę, dlatego należy wiedzieć na co zwrócić szczególną uwagę.

Certyfikaty i ubezpieczenia

Gdy wybierzemy potencjalne biuro, w pierwszej kolejności musimy zweryfikować czy posiada ono odpowiednie certyfikaty i ubezpieczenie, dlatego też spotkanie rozpocznijmy od sprawdzenia certyfikatu księgowego Ministra Finansów, jak również obowiązkowego ubezpieczenia OC. Przy okazji warto dopytać czy biuro jest ubezpieczone od dodatkowych zdarzeń, co z pewnością będzie przemawiać na jego korzyść. Wprawdzie w razie ewentualnych strat spowodowanych błędami biura odpowiedzialność nadal spoczywa na nas, lecz zawsze mamy możliwość ubiegania się o odszkodowanie z jego ubezpieczenia.

Branża

Dowiedzmy się także czy biuro, które chcemy zatrudnić miało już wcześniejszy doświadczenia z firmami o podobnym profilu, działającymi w tej samej branży co nasza. Specyfika biznesu często determinuje ilość, terminy i charakter dostarczanych dokumentów, dlatego też doświadczenie w danej dziedzinie bez wątpienia będzie istotne.

Przesyłanie dokumentów online

Kolejna ważna kwestia to możliwość przesyłania dokumentów drogą elektroniczną, co oszczędza nas czas, koszty transportu i pozwala na korzystanie z usług biura zlokalizowanego daleko od naszej siedziby. Jeśli dodatkowo dysponuje ono możliwością podglądu wszystkich dokumentów klienta online, to znaczy że mamy do czynienia z nowoczesną firmą… Gdy już jesteśmy prawie przekonani, że znaleźliśmy odpowiednie biuro, należy jasno ustalić terminy dostarczania dokumentów i czas ich księgowania, dzięki czemu unikniemy późniejszych nieporozumień… Na koniec warto poznać osobę oddelegowaną do prowadzenia naszych spraw i zapoznać się z jej kwalifikacjami oraz wcześniejszym doświadczeniem.

Tanio czy drogo

Jeśli chodzi o cenę, to jak ze wszystkim, należy zachować rozsądek i umiar…Biorąc pod uwagę ogromną konkurencję na rynku biur rachunkowych, nie musimy decydować się na najdroższe, jednak nie wybierajmy również oferty najtańszej, gdyż mogą się za tym kryć niedostateczne kwalifikacje…