PUBLIKACJE

Sytuacja biur rachunkowych w trakcie kryzysu gospodarczego

Rodzimy rynek biur rachunkowych charakteryzuje się bardzo dużym rozdrobnieniem, którego rezultatem jest nasilona konkurencja pomiędzy poszczególnymi firmami. Z tego też względu, nie jest łatwo pozyskać nowych klientów, którzy mają znaczne oczekiwania co do konkurencyjności ceny, jak i kompleksowości oraz innowacyjności oferty (np. wirtualne biuro). Sytuacja staje się jeszcze trudniejsza, gdy gospodarkę dotyka kryzys ekonomiczny, co przekłada się na wszechobecne cięcie kosztów i szukanie oszczędności. Firmy z dotkniętych spowolnieniem gospodarczym branż chętnie rezygnują z różnego rodzaju usług zewnętrznych i innych zbędnych wydatków. Czy należy do nich outsourcingu usług księgowych?

Kryzys przynosi również korzyści…

Z pewnością nie! Wprawdzie ogólnoświatowy kryzys dotyka wszystkie branże ściśle związane z sektorem finansowym, jednak biura rachunkowe należą do grupy najmniej narażonych przedsiębiorstw. Paradoksalnie, zarówno z punktu widzenia klientów, jak i biur, kryzys gospodarczy może okazać się korzystnym zjawiskiem. Przedsiębiorcy, którzy muszą martwić się o przyszłość swojego biznesu, nie chcą „mieć na głowie” terminów płatności podatków, składek czy wynagrodzeń. Z tego też względu chętnie zatrudniają doświadczonych profesjonalistów z biur rachunkowych. Ponadto, biura rachunkowe zajmują się także rozliczaniem dotacji z Unii Europejskiej, często pozyskiwanych na rozwój w trakcie dekoniunktury. Rozsądni właściciele firm zdają sobie zatem sprawę, że outsourcing usług księgowych w większości przypadków pozwala na ograniczenie kosztów. Biorąc pod uwagę nasilającą się w kryzysie konkurencję, która przekłada się na obniżenie cen, niekiedy zatrudnienie samodzielnego pracownika przewyższa koszt biura rachunkowego nawet o kilka tysięcy złotych miesięcznie.

Rzetelne biura rachunkowe również nie mogą narzekać. Wprawdzie kryzys przetrwają najlepsi, jednak dzięki temu rynek „oczyszcza” się z pseudo-specjalistów od rachunkowości, pozostawiając jedynie solidne firmy o ugruntowanej pozycji. Klient zmagający się z kryzysem zdecydowanie uważniej przygląda się ponoszonym kosztom i znacznie więcej wymaga od zatrudnionej firmy. Prowadzi to do sytuacji w której najsłabsze biura „padają”, natomiast najlepsze systematycznie zwiększają swoje zyski… Podsumowując, dla niektórych kryzys może stanowić szansę, dla innych początek końca…

Wl Accountancy